bilin.gif

VATAN ICIN
ERMENI OLAYLARI
ATATURK'TEN ANILAR
BILIYORMUSUNUZ?
ISTIKLAL MAHKEMELERI
ATATURK

Ölümünden otuz altı gün önce, birinci komutan, sonra Başbakan Celal Bayar, hastalığı süresince yaptığı hafta sonu ziyaretinde, hazırlığı bitmiş üçüncü beş yıllık kalkınma planı dosyasıyla gelir. Hekimler, Atatürk’ün zaman alan ciddi konularla ilgilenmesini yasaklamışlardır. Başbakan bir iki temel konuda düşüncesini öğrenme gereksinimindedir. Hekimlerse en çok beş dakika için evet, demişlerdir. Bundan sonrasını Celal Bayar şöyle anlatır :

         "Sanki hasta değil rahat bir uykudan yeni kalkmış gibiydi. Elimdeki dosyanın ne olduğunu sordu. ‘Üçüncü beş yıllık planın son durumu Atatürk.’ dedim. Eliyle imledi (işaret etti).

- Şöyle, yanıma otur anlat.

         Şezlongunu yükseltmelerini ve arkasına bir yastık konulmasını istedi. Göreceği yakınlıkta oturdum. Dinledikçe ilgisi artıyordu. Verilen beş dakika geçmişti. Genel Yazmanı (Sekreteri) Hasan Rıza'nın bana bunu anımsatmak için içeri girdiğini anladı. ‘Gel Soyak, sen de dinle. Başbakan çok güzel şeyler anlatıyor.’ Dedi. Yalnızca başlıkları okuyor, birkaç tümceyle o konuyu tamamlıyordum. Öğrenmek istediklerimi de öğrenmiştim. Yakın gelecekleri okurcasına ‘Ufukta yeni bir dünya savaşının bulutları var. Hızlı davranın. Bunların çoğu ordu ve ulus gereksinimleri için şart olan kurumlar, Tanrı başarılı kılsın. Hızlı davranın." dedi.

         Bunları söyleyen kişi birkaç gün önce komadan çıkmıştı. Sağlığıyla ilgili bir tek söz etmedi.

 

(Cemal Kutay, Atatürk Olmasaydı)

    

Paylas