bilin.gif

GÜVENINIZ YOK
ERMENI OLAYLARI
ATATURK'TEN ANILAR
BILIYORMUSUNUZ?
ISTIKLAL MAHKEMELERI
ATATURK

Öğretmenler Ankara'da bir toplantı düzenlemişlerdi. Toplantıya üç öğretmen hanım da katılmış, salonda ayrı bir yere oturmuşlardı. Öğretmen hanımların toplantıda bulunmalarını dine aykırı gören Meclis’in yobazları Gazi'ye şikayete giderler. Gazi neye kızdığını belli etmeden "Kimmiş Öğretmenler Derneği Başkanı? Çağırın onu!" diye kükrer. Başkan bir süre sonra getirildiğinde Atatürk, gürleyen bir sesle ona çıkışır : “Siz öğretmenler toplantısında ne yapmışsınız? Ne ayıp şey bu?”

               Başkan Mazhar Müfit şaşakalır. Gazi'den bu hareket mi beklenirdi? Yobaz vekiller bıyık altından gülmektedir; sevinç içindedirler. Gazi'nin sesi hep aynı tonda sürer :

- Olur şey değil olur şey değil !

               Başkan Mazhar Müfit ayakta ve ne diyeceğini şaşırmış bir durumda sözleri kıvırmaya çalışmakta; "Efendim vallahi, konuyla bir ilgimiz yok." demektedir. Atatürk’ün sözleri her çağın yobazlarına ders verir niteliktedir :

         "Bırak bırak ben hepsini biliyorum; toplantıya öğretmen hanımları da çağırdınız. Ancak onları niye ayrı bir yere iliştirdiniz ? Sizin kendinize mi güveniniz yok, Türk kadınının ahlak, namus ve erdemine mi? Bir daha öyle ayrılık gayrılık görmeyeyim, anladınız mı?

 

(Niyazi Ahmet Banoğlu)

  

Paylas