bilin.gif

ANNE VE OGUL

ERMENI OLAYLARI
ATATURK'TEN ANILAR
BILIYORMUSUNUZ?
ISTIKLAL MAHKEMELERI
ATATURK

Bu ana, oğlu daha beşik çocuğuyken, O’na yurt ve ulus sevgisini aşılayan ninnilerden başlayarak O’nu her çağında aynı anlayışla büyütmüş; köyde, kentte öğrenime göndermiş; oğluna bilgi ve bilim aşılamıştı. Yetişen, konumunu bulan kurtarıcı oğlunu o, Mustafa Kemal yapmıştı.

               Anasını ziyaretlerinin her birinde Atatürk, anasının kutlu (mübarek) elini büyük bir saygıyla öperdi. Sonra anasının karşısında o büyük adam küçülür, Mustafa, hatta Mustafacık olurdu.

               Çankaya’da bu ana-oğul görüşmelerinin birinde tanık olduğum bir durumu, değeri sınırsız olan bayan Zübeyde’nin etkin zekasının bir örneği olarak sunacağım.

               Atatürk, anasının elini öptü. Bayan Zübeyde, oğluna elini uzatırken coşkun sevgisinin gözlerinde toplanan bütün ifadesiyle Atatürk’ü bağrına basmak istiyordu. O’nu kucakladıktan sonra, aziz Türk ulusuna eşsiz bir kurtarıcı kahraman veren ana olmak dolayısıyla gururlanmalıydı. Ancak öyle olmadı. Mutluluğu gülen ve şirin yüzünden okunan o büyük Türk anası, kolları arasında uzaklaşan ciğerparesinin eline sarıldı. Atatürk "Ne yapıyorsun anne?" dedi. Elini çekmek istedi.

               Bayan Zübeyde, sakince ve kesin bir ciddiyetle "Ben senin ananım. Sen benim elimi öpmekle bana karşı olan görevini yapıyorsun ancak sen de yurdu ve ulusu kurtaran bir devlet başkanısın. Ben de bu aziz ulusun bir bireyiyim, uyruğuyum. Elini öpebilirim." yanıtını verdi.

               Bayan Zübeyde, bu hareketiyle, oğlunun elini öpmekten çok oğlunun konumunun en büyük saygıya değer olduğunu çevresindekilere işaret ediyordu. Büyük Türk anası, sayın bayan Zübeyde’yi ne zaman anımsasam gözlerim yaşarır. O’nun buna benzer anıları önünde derin saygı duyarım.

(Cevat Abbas Gürer)

 

Paylas